تشکیل نشست وزرای اوپک برای تصمیم گیری درباره افزایش تولید نفت

تشکیل نشست وزرای اوپک برای تصمیم گیری درباره افزایش تولید نفت

وزرای کشورهای عضو ائتلاف اوپک امروز (دوشنبه) درباره افزایش تولید نفت در ماه فوریه به میزان ۰.۵ میلیون بشکه در روز تصمیم خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری تاس، وزرای کشورهای عضو اوپک پلاس امروز (دوشنبه) دو جلسه برگزار می کنند و طی آن تصمیم خواهند گرفت که آیا افزایش تولید نفت در ماه فوریه به میزان 0.5 میلیون بشکه در روز را پس از افزایش مشابه در ماه ژانویه ادامه دهند یا خیر.

منابع آگاه به خبرگزاری تاس اعلام کردند که همه اعضای این ائتلاف به طور صریح از افزایش تولید در ماه فوریه حمایت نمی کنند زیرا معتقدند که برای ارزیابی وضعیت تغییر یافته حداقل یک ماه باید صبر کرد.

اوپک می گوید جهش ویروس کرونا در جهان باعث بدتر شدن اوضاع شکننده بازار نفت شده است.

جلسه قبلی وزرای اوپک یک ماه پیش در تاریخ 3 دسامبر برگزار شد. آنها توافق کردند که از ماه ژانویه به جای آنکه مطابق برنامه ریزی قبلی، تولید نفت را 2 میلیون بشکه در روز به طور یکجا افزایش دهند، به تدریج این اقدام را انجام دهند.

در طرح جدید اوپک، افزایش تولید نفت بیش از 0.5 میلیون بشکه در روز در ماه صورت نخواهد گرفت. علاوه بر این، هر مرحله از افزایش تولید باید در یک جلسه جداگانه تصویب شود. روز دوشنبه وزرا در مورد امکان چنین اقدامی در ماه فوریه بحث خواهند کرد.

وزرای کمیته نظارت بر اوپک پلاس که شامل 8 کشور از 23 کشور عضو است، اولین کسانی هستند که از طریق کنفرانس ویدیویی روز دوشنبه گرد هم می آیند.

این کمیته به ریاست الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه و عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی وضعیت بازار نفت را بر اساس پیش بینی انجام شده توسط کارشناسان جلسه کمیته فنی در روز قبل ارزیابی می کند.

در نتیجه، وزرا می توانند برای اقدامات بیشتر به کشورهای عضو این ائتلاف پیشنهاد ارائه کنند. اعضای اوپک پلاس در یک نشست بزرگ این موضوع را در همان روز ساعت 17:00 به وقت مسکو مورد بررسی قرار می دهند.

به گفته منابع خبرگزاری تاس، هنوز در مورد اوپک پلاس توافق نظری درباره قابلیت افزایش تولید به میزان 0.5 میلیون بشکه در روز در ماه آینده وجود ندارد. وزرا نگران نوع جدید ویروس کرونا هستند که شیوع آن از انگلیس آغاز شده است.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com