روسیه در جنگ نفتی با عربستان پیروز شد

روسیه در جنگ نفتی با عربستان پیروز شد

آترا اکسین؛ پایگاه خبری-تحلیلی اویل پرایس در گزارشی نوشت: قیمت نفت پس از اعلام غافلگیرانه عربستان سعودی در نشست ماهانه وزرای اوپک پلاس مبنی بر کاهش داوطلبانه تولید نفت این کشور به میزان یک میلیون بشکه در روز، به بالاترین سطح خود از فوریه 2020 رسیده است.

این کاهش تولید نفت توسط تنها تولید کننده واقعی نوسان در این گروه افزایش تولید روسیه و قزاقستان را جبران می کند و نتیجه ای کاملا متفاوت با آنچه که تحلیلگران و کارشناسان صنعت انتظار داشتند به همراه داشته است.

عربستان و روسیه، دو عضو قدرتمند ائتلاف اوپک پلاس در مورد نحوه واکنش به تغییرات بازار نفت و کاهش تقاضا اختلاف نظر داشته اند.

روسیه نگران است که نفت شیل ایالات متحده از هر گونه توافق کاهش تولید توسط اعضای اوپک پلاس، بهره ببرد. روسیه کاملا هم در اشتباه نیست چرا که این کشور متمرکز بر سهم خود از بازار است.

از طرف دیگر، عربستان سعودی روی قیمت متمرکز است. اگرچه کلمه “قیمت” هرگز استفاده نمی شود. در عوض، عبارت “تعادل بازار” یا “بازگرداندن تعادل به بازار” ترجیح داده می شود.

با کاهش تولید یک میلیون بشکه نفت در روز توسط سوی عربستان سعودی، دو چیز واضح می شود: 1) سعودی ها کسادی بازار را احساس می کنند واحتمالاً علت آن فصل تعمیر و نگهداری پالایشگاه ها در آسیا و موج جدید تعطیلی های ناشی از شیوع بیماری کووید_19 می باشد و اینکه هیچ یک از تولیدکنندگان دیگر نیز نه توانایی (و نه تمایل به) ادامه کاهش تولید خود دارند.

2) در حالی که عربستان سعودی همچنان قدرتمندترین عضو اوپک است، روسیه قدرت آن را کم می کند. در عین حال، ورود روسیه به این گروه قدرت بیشتری به کل سازمان اوپک می بخشد.

برای عربستان سعودی، این کاهش تولید هزینه های زیادی را در بر خواهد داشت. در حالی که قیمت ها تقریباً 3 دلار در هر بشکه افزایش یافت، این کشور با صادرات 1 میلیون بشکه کمتر، حدود 34 میلیون دلار در روز همچنان ضرر خواهد کرد. بنابراین بعید است که عربستان سعودی فکر کند قیمت ها به اندازه کافی افزایش خواهد یافت تا کمبود صادرات خود را جبران کند.

اینکه روسیه تمایلی به کاهش تولید همراه با عربستان ندارد و اینکه حتی مجوز افزایش تولید به این کشور داده شد نشان دهنده قدرت تازه کشف شده روسیه در بازارهای نفت است.

اکنون هیچ کشوری توانایی تحمل تکرار نبرد بین عربستان و روسیه بر سر کاهش تولید نفت که به شدت قیمت ها را در مارس 2020 کاهش داد، ندارد. به نظر می رسد در این دور روسیه پیروز شده است.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com