عملیات پیش راه اندازی پالایشگاه نفت قشم این هفته آغاز می‌شود

عملیات پیش راه اندازی پالایشگاه نفت قشم این هفته آغاز می‌شود

آترا اکسین؛ به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، قاسم محمودی، مدیرعامل پالایشگاه نفت فوق سنگین قشم با اشاره به آغاز عملیات پیش راه اندازی بزرگترین پالایشگاه قیر کشور با اتکاء بر توان مهندسان داخلی در هفته جاری، اظهار داشت: این پالایشگاه با ظرفیت 70 هزار بشکه در روز برنامه ریزی شده که در 2 فاز مختلف و هر فاز 35 هزار بشکه در حال اجراست.

وی افزود: تاکنون در جهت اجرای این طرح حدود ١٣۵میلیون یورو منابع ارزی هزینه شده که ازاین میزان 85 میلیون یورو متعلق به صندوق توسعه ملی و مابقی از سوی گروه گسترش انرژی پاسارگاد تامین گردیده است.

وی ادامه داد: تاکنون در جهت اجرای این طرح مبلغی حدود 280 تا 300 میلیارد تومان نیز به صورت ریالی هزینه شده است.

محمودی تولید نهایی این پالایشگاه را در پایان بهره برداری از یک فاز مذکور معادل 935 هزار تن قیر در سال و 6 میلیون و 500 هزار بشکه نفت خام سبک دانست و افزود: رایزنی‌ها جهت اخذ مجوزهای لازم جهت صادرات این محصولات و البته فروش بخشی ازاین میزان تولید در داخل کشور پس از ایجاد واحد بسته بندى صورت گرفته است.

وی روش صادراتی قیر را به صورت مذاب و از طریق کشتی هاى مخصوص دانست و گفت:  طرح هاى توسعه اى در خصوص این پالایشگاه مطرح است که احتمالا با تعریف فاز 3 و تبدیل نفت خام سبک تولیدی به فراورده های پائین دستى سعی بر ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای کشور خواهیم داشت.

مدیرعامل پالایشگاه نفت فوق سنگین قشم به احداث اسکله در دست ساخت براى واردات خوراک و صادرات و همچنین تامین آب، برق، بخارتوسط شرکت قشم مولد، به توانمندی سازندگان و پیمانکاران داخلی و ظهور این توانمندی‌ها در این پالایشگاه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: مراحل ساخت و اجرای این پروژه عمدتا توسط پیمانکاران و سازندگان داخلی صورت گرفته؛ به نحویکه 60درصد از تجهیزات مورد استفاده دراین پالایشگاه توسط سازندگان داخلی طراحى و ساخته شده است.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com