بریتیش پترولیوم ۵.۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ زیان کرد

بریتیش پترولیوم ۵.۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ زیان کرد

آترا اکسین؛ به گزارش تسنیم به نقل از گاردین، بریتیش پترولیوم برای اولین بار طی یک دهه گذشته ضرر و زیان سالانه خود را گزارش داد. همه‌گیری ویروس کرونا به صنعت نفت جهان در 2020 آسیب شدیدی رساند.

 این شرکت بزرگ نفتی 5.7 میلیارد دلار خسارت در 2020 گزارش داد، در حالی که 10 میلیارد دلار در 2019 سود کرده بود. همه‌گیری ویروس کرونا تقاضا برای سوخت حمل و نقل را پایین آورد و باعث سقوط قیمت نفت در بازار جهانی شد.

 بریتیش پترولیوم مجبور شد در سال گذشته میلادی به دنبال کاهش قیمت نفت، ارزش سرمایه‌های نفت و گاز خود را 6.5 میلیارد دلار پایین آورد. این شرکت همچنین 10 هزار نفر از نیروی کار خود را در سراسر جهان اخراج کرد و سود سهام خود را برای اولین بار کاهش داد. قیمت سهام بریتیش پترولیوم به پایین‌ترین رقم طی 26 سال گذشته رسید.

 تمام شرکت‌های نفت بزرگ دنیا در سال گذشته میلادی درگیر محدودیت‌های کرونایی بودند که مانع افزایش قیمت نفت می‌شد. قیمت نفت خام برنت از 20 دلار در هر بشکه در آوریل 2020 به بیش از 55 دلار در هر بشکه رسیده است. ولی بازار هنوز هم پایین‌تر از اوج 75 دلار در 2019 قرار دارد. بریتیش پترولیوم پیش‌بینی خود از قیمت نفت طی دهه‌های آینده را تا 55 دلار در هر بشکه بین 2021 تا 2050 پایین آورده است. این رقم یک سوم قیمتی است که قبل از بحران کرونا پیش‌بینی شده بود.

برنارد لونی، مدیر عامل این شرکت گفت سه ماهه پایانی 2020 سخت‌ترین فصل برای صنعت نفت طی 30 سال گذشته بوده است ولی  روزهای بهتری را در 2021 پیش‌بینی می‌کنیم.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com