خوش‌بینی کمیته وزارتی اوپک پلاس به بهبود بازار نفت در ۲۰۲۱

خوش‌بینی کمیته وزارتی اوپک پلاس به بهبود بازار نفت در ۲۰۲۱

آترا اکسین؛ به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه اوپک، بیست و ششمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به JMMC امروز (چهارشنبه، ۱۵ بهمن‌ماه) به ریاست عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی و همکاری الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد.

این کمیته بر نقش مثبت توافقنامه همکاری (DoC) در زمینه حمایت از توازن دوباره بازار جهانی نفت مطابق تصمیم‌های تاریخی دهمین نشست فوق‌العاده اوپک و غیر اوپک در ۱۲ آوریل ۲۰۲۰ برای تعدیل تولید نفت خام و تصمیم صدوهفتادونهمین نشست اوپک و یازدهمین نشست وزیران اوپک و غیراوپک در ۶ ژوئن ۲۰۲۰ تاکید کرد.

این کمیته با قدردانی از کاهش تولید داوطلبانه و قابل توجه عربستان از یکم فوریه ۲۰۲۱ و به مدت دو ماه، بر نیاز به رویکردی انعطاف‌پذیر و پیشگیرانه ازسوی همه اعضای شرکت‌کننده در توافقنامه همکاری تاکید کرد.

این کمیته با بررسی گزارش ماهانه تهیه شده توسط کمیته مشترک فنی (JTC) اوپک و غیر اوپک و داده‌های مربوط به تولید نفت خام ائتلاف اوپک پلاس در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰، از عملکرد مثبت کشورهای شرکت کننده استقبال کرد. مجموع پایبندی این ائتلاف در این ماه به توافق اولیه اوپک پلاس ۱۰۱ درصد بود که بر پایبندی حداکثری کشورهای شرکت‌کننده به این توافقنامه تاکید می‌کند.

این کمیته عنوان‌ کرد که کشورهای اوپک و غیراوپک از زمان نشست وزیرات این ائتلاف در آوریل سال ۲۰۲۰ به طور مجموع ۲ میلیارد و صد میلیون بشکه از تولید نفت خود کاسته و سبب تثبیت بازار نفت و تسریع در روند تعادل آن شده‌اند.

این کمیته در ادامه با تاکید بر تعهد شرکت‌کنندگان در توافقنامه همکاری بر پایبندی کامل به توافق کاهش تولید و جبران تخطی از سهمیه کاهش تولید خود بر اهمیت تسریع در برقراری تعادل بازار تأکید کرد. پیشرفت نیجریه در این زمینه کاملاً مشهود بوده است.

این کمیته یادآور شد که ذخیره‌سازی نفت خام کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای پنجمین ماه پیاپی کاهش یافته است. اگرچه چشم‌انداز اقتصادی و تقاضای نفت در ماه‌های آینده همچنان نامشخص خواهد بود، گسترش تدریجی واکسن‌ها در سراسر جهان عاملی مثبت برای بقیه سال است که سبب تقویت اقتصاد جهانی و تقاضای نفت می‌شود.

این کمیته به همه کشورهای شرکت کننده یادآوری کرد که با توجه به شرایط نامشخص بازار هوشیار و انعطاف پذیر باقی بمانند و در مسیر خود که تاکنون آثار مثبت زیادی به همراه داشته است، باقی بمانند.

نشست بعدی این کمیته در سوم مارس ۲۰۲۱ (۱۳ اسفندماه) برگزار می‌شود.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com