پنج شرکت نفتی با بیشترین جریمه پرداختی

پنج شرکت نفتی با بیشترین جریمه پرداختی

آترا اکسین؛ به گزارش میز نفت، صنعت نفت از نظر میزان جرایم پرداختی در رتبه سوم در ایالات متحده قرار دارد. مخزن فکری گود جابز فرست، جرایم پرداختی شرکت‌های نفتی فعال در ایالات متحده از سال ۲۰۰۰ میلادی را مورد بررسی قرار داده است. بانک‌ها، شرکت‌های دارویی و شرکت‌های نفتی، بیشترین جرایم را به دولت پرداخت کرده‌اند.

در ادامه با پنج شرکت نفتی با بیشترین جریمه پرداختی در ایالات متحده به دلیل نقض قانون آشنا می‌شویم:

1. بریتیش پترولیوم. ۲۹.۲ میلیارد دلار

شرکت بی‌پی در سال ۲۰۱۵ میلادی توسط وزارت دادگستری ایالات متحده ۲۰.۸ میلیارد دلار جریمه شد. این عدد بالاترین میزان جریمه زیست‌محیطی در تاریخ ایالات متحده است. بی‌پی تاکنون ۱۰ میلیارد دلار از جریمه خود را پرداخت کرده است.

2- اکسیدنتال پترولیوم

شرکت اکسیدنتال پترولیوم که دفتر مرکزی آن در تگزاس قرار دارد، پس از خرید سهام آنادارکو در سال ۲۰۱۹ میلادی، بخشی از جرایم این شرکت را پرداخت کرد.

شرکت آنادارکو ۲۵ درصد سهام ماکاندو پروسپکت را در اختیار داشت که مالکیت دیپ واتر هوریزون را دارا است؛ لذا بخشی از جرایم و هزینه‌ها به مبلغ ۴ میلیارد دلار را برعهده گرفت.

در سال ۲۰۰۶ میلادی، شرکت آنادارکو، ۱۰۰ درصد سهام شرکت اکتشاف و تولید کر-مکگی کورپ را خریداری کرد. این شرکت چندی پیش سهام خود در پتروشیمی ترونوکس و چند معدن اورانیوم و مراکز پسماند هسته‌ای را واگذار کرده است.

در ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی، آنادارکو و کر – مکگی از پذیرش پرداخت ۵.۱۵ میلیارد دلار جریمه به دولت آمریکا خبر دادند. آژانس حفاظت محیط‌زیست اعلام کرده که این مبلغ یکی از بالاترین جرایم تعیین شده به دلیل آلودگی محیط‌زیست محسوب می‌شود.

3- اکسون موبیل

اکسون موبیل یکی از بالاترین میزان جرایم را در صنعت نفت و گاز پس از بی پی و اکسیدنتال پترولیوم به خود اختصاص داده است. اکثر جرایم پرداختی به‌استثنای چهار مورد کمتر از ۵۰ میلیون دلار بوده است. چهار مورد بقیه بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار اعلام شده است.

همه این موارد به دلیل آلودگی محیط‌زیست بوده است. مثلاً پس از ورود مواد افزودنی بنزین شرکت اکسون موبیل به آب‌های زیرزمینی جریمه‌ای به مبلغ ۲۳۶ میلیون دلار تعیین شد.

در سال ۲۰۰۵ میلادی نیز جریمه هنگفتی برای این غول نفتی تعیین گردید. در آن سال ۵۸۹ میلیون دلار جریمه به دلیل تخطی از قانون هوای پاک ایالات متحده تعیین شد.

در یک پرونده دیگر نیز با توافق شرکت اکسون موبیل با دولت فدرال مقرر شد تا ۱۸.۴ میلیون دلار جریمه به دلیل فعالیت هفت پالایشگاه زیرمجموعه پرداخت شود.

4 –  ماراتون پترولیوم.

در ادامه این روند، شرکت ماراتون پترولیوم با چهار رویداد با جریمه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار روبرو شده است. شرکت ماراتون مالک شرکت تیسورو کورپ می‌باشد که متهم به نقض مقررات هوای پاک بوده است. در سال ۲۰۱۶ میلادی، شرکت ماراتون پترولیوم به دلیل آلایندگی‌های پالایشگاه پار هاوایی و عدم کنترل آنها وادار شد ۴۰۳ میلیون دلار جریمه بپردازد.

۱۲ میلیون دلار جریمه نیز به دلیل بررسی های زیست‌محیطی و ۱۰.۵ میلیون دلار به دلیل جرایم مرتبط با ساکنان تعیین شده است. این شرکت متعهد شده تا گازهای آلاینده خود را کاهش داده و پساب‌های خروجی، شیرآلات دارای نشتی و مشعل‌های پالایشگاه‌های خود را بهینه‌سازی کند.

5 –  رویال داچ شل

این شرکت تاکنون ۶۲۱ بار به دلیل تخطی از مقررات جریمه شده است. 485 نوبت آن به دلیل نقض مقررات زیست‌محیطی بوده است. در دو دهه اخیر، این شرکت 394 میلیون دلار جریمه پرداخت کرده است. اعلام ذخایر نفت و گاز بیش از ذخایر کشف شده نیز با جرایم دولت آمریکا روبرو شده است.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com