اختلاف عربستان و روسیه در مورد استراتژی اوپک پلاس بالا گرفت

اختلاف عربستان و روسیه در مورد استراتژی اوپک پلاس بالا گرفت

آترا اکسین؛ به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، عربستان و روسیه یک بار دیگر پیش از نشست اوپک پلاس در دو موضع مخالف در مورد بازار نفت قرار گرفته‌اند.

ریاض علیرغم افزایش قیمت نفت به بالاترین رقم طی یک سال گذشته، از اعضای اوپک پلاس می خواهد به شدت محتاط باشند. عربستان اعلام کرده ترجیح می‌دهد تولید نفت این گروه ثابت بماند ولی مسکو از طرف دیگر تمایل به افزایش عرضه نفت دارد.

 این اختلافات در اجلاس های قبلی هم وجود داشته ولی این بار عربستان یک حربه جدید در مذاکرات دارد که آن هم کاهش تولید یک میلیون بشکه‌ای داوطلبانه این کشور است. عربستان قول داده بود این کاهش تولید را فقط در ماه‌های فوریه و مارس داشته باشد ولی نشانه‌هایی وجود دارد که ممکن است روند مذاکرات آینده را تحت تاثیر قرار دهد. سوال اینجاست که این بشکه‌های نفت عربستان چگونه بازگردانده می‌شوند.

 ده ماه پس از آغاز برنامه کاهش تولید اوپک پلاس به دنبال سقوط تقاضا از همه‌گیری ویروس کرونا، سازمان کشورهای صادر کننده نفت و متحدانش هنوز هم 7 میلیون بشکه در روز نفت را از بازار دور نگه داشته اند که معادل 7 درصد از عرضه جهانی نفت است.

 این اقدام در شرایطی که کشورهایی مانند عراق و نیجریه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند یک فداکاری بزرگ بوده ولی در عین حال قیمت نفت را به بیش از 65 دلار در هر بشکه رسانده که باعث بهبود درآمد این کشور های آسیب دیده بوده است.

 ائتلاف اوپک پلاس در نشست چهارم مارس در مورد سطح تولید در ماه آوریل تصمیم‌گیری می‌کند و دو تصمیم حیاتی وجود دارد: اول اینکه این ائتلاف احتمالاً 500 میلیون بشکه در روزی را که در ماه دسامبر تصمیم گرفته بود و در ژانویه عملی نکرد، به تولید خود اضافه می‌کند. دوم اینکه عربستان باید تکلیف یک میلیون بشکه در روز کاهش داوطلبانه خود را مشخص کند.

 عربستان اول اعلام کرده بود این کاهش تولید داوطلبانه در آوریل متوقف می شود ولی هنوز تصمیم گیری نهایی در این مورد گرفته نشده است و ظاهراً ریاض قصد دارد از این حربه برای محدود کردن افزایش تولید کلی گروه استفاده کند.

 الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه در چهاردهم فوریه اعلام کرد بازار نفت به تعادل رسیده و دیگر نیازی به کاهش تولید نیست ولی وزیر نفت عربستان عقیده دارد این گروه باید آسیب‌های بحران سال گذشته را به خاطر آورده و در اقدام بعدی به شدت محتاط باشد.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com