عراق قرارداد پیش فروش نفت به چین را متوقف کرد

عراق قرارداد پیش فروش نفت به چین را متوقف کرد

آترا اکسین؛ به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، وزیر نفت عراق اعلام کرد این کشور تصمیم گرفته اولین قرارداد پیش‌پرداخت نفت خام خود را که قرار بود برای تقویت منابع مالی آن بسته شود به خاطر افزایش قیمت نفت متوقف کند.

 احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق گفت:« ما در زمان اعلام این قرارداد که برای اولین بار در تاریخ عراق بسته می‌شد، نگران بودیم قیمت نفت به 40 دلار در هر بشکه نرسد».

 قیمت نفت خام برنت اخیرا به بیش از 60 دلار در هر بشکه رسیده است.

 عبدالجبار در مورد این قرارداد گفت:«با آغاز سال جدید میلادی و ثبات اقتصادی به وجود آمده از افزایش قیمت نفت، تصمیم به توقف این قرارداد گرفته‌ایم».

 شرکت نفت دولتی ژینهوا اویل چین قرار بود طی قراردادی پنج ساله با شرکت بازاریابی نفت عراق، سومو، از ژانویه 2021 تا دسامبر 2025، نفت خام بصره را خریداری کند. این شرکت باید 2.5 میلیارد دلار برای 48 میلیون بشکه  نفت خام از اول جولای 2021 تا 30 ژوئن 2022 پرداخت می‌کرد.

 عراق هنوز بودجه فدرال 2021 خود را به خاطر اختلاف با منطقه خود نیمه خودمختار کردستان بر سر صادرات نفت تایید نکرده است ولی وزیر نفت این کشور در روز یکشنبه اعلام کرد امیدوار است گفتگوهای بین تیم‌های فنی و مالی دولت فدرال و منطقه کردستان بر سر این بودجه و اختلافات نفتی به نتیجه برسد.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com