افزایش بهای نفت در بازار نیویورک

افزایش بهای نفت در بازار نیویورک

آترا اکسین؛ به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه، در پایان معاملات روز کاری لندن‏‏، بهای نفت خام سبک ‏برنت (دریای شمال‏)، که ‏از آن به عنوان ‏یکی از مهمترین مراجع قیمت گذاری ‏ نفت داد و ستد شده در ‏‏بازار اروپا ‏استفاده می‌شود برای تحویل در ماه مه با یک و ۳۷ صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۶۴ دلار و هفت سنت رسید.

بهای هر بشکه نفت خام سبک و ‏‏شیرین (وست تگزاس اینترمیدییت‏) هم که برای ‏‏قیمت گذاری نفت مصرفی ‏‏آمریکا، به کار ‏برده می ‏شود برای تحویل در ماه آوریل با دو و ۵۶ صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۶۱ دلار و ۲۸ سنت رسید.
در پایان معاملات روز کاری سه شنبه بهای دو شاخص عمده نفتی جهان، یعنی ‏نفت ‏خام سبک ‏‏برنت (دریای شمال) و ‏‏نفت خام سبک و شیرین شاخص ‏‏نیویورک، حتی به ۶۰ دلار در هر بشکه نیز رسید.

سرمایه گذاران و کارگزاران بازار‌های نفت و انرژی علت افزایش قیمت نفت در بازار جهانی را انتشار گزارش آژانس اطلاع رسانی انرژی آمریکا، می‌دانند که بر اساس آن میزان میزان بنزین ذخیره سازی شده در این کشور در این هفته ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است.

بر اساس همین گزارش میزان نفت خام ذخیره سازی شده آمریکا ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است. از سال ۱۹۸۲ تاکنون سابقه نداشته است که میزان ذخیره سازی نفت در آمریکا تا این اندازه افزایش یافته باشد.

اوگن واینبرگ، کارشناس بخش کارگزاری امور مالی و خدمات مشاوره سرمایه‌ای ‏‏کومرتسبانک آلمان‏، در ‏‏تحلیل ‏‏نوسانات معاملات امروز ‌گفت: بعید به نظر می‌رسد که این آمار و ارقام بتواند چشم انداز یا دورنمای مثبتی از بهبود وضع اقتصادی در آمریکا نشان دهد. زیرا اگر بخواهیم جزیی‌تر این موضوع را تحلیل کنیم باید کاهش میزان بنزین ذخیره سازی شده آمریکا در این هفته ناشی از موج سرمایی است که بخش مهمی از خاک آمریکا را فرا گرفته بود.

سرمایه گذاران و کارگزاران بازار‌های نفت و انرژی همچنین منتظر برگزاری دومین نشست مجازی (ویدئوکنفرانس) گروه نفتی اوپک پلاس، متشکل از سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) و کشور‌های متحد غیر عضو آن به ویژه روسیه، از اول امسال تاکنون نیز هستند که قرار است امروز برگزار شود. شرکت کنندگان در این نشست قرار است درباره میزان کاهش تولید این گروه تصمیم گیری کنند.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com