واردات نفت خام چین ۴ درصد افزایش یافت

واردات نفت خام چین ۴ درصد افزایش یافت

آترا اکسین؛ به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز،  واردات نفت خام چین در دو ماه اول 2021 به 89.57 میلیون تن رسید که 4.1 درصد نسبت به سال گذشته و 9.5 درصد نسبت به همین دوره در 2019 افزایش داشت. تقاضای بالا برای سوخت و بالا رفتن  ظرفیت پالایشگاهی در چین عامل اصلی افزایش واردات این کشور بوده است.

 اطلاعات وزارت گمرک چین نشان می‌دهد واردات نفت خام این کشور در ژانویه و فوریه برابر با 11.08 میلیون بشکه در روز بوده است. واردات نفت خام  با شیوع ویروس کرونا از شهر ووهان چین در سال گذشته مختل شد و قرنطینه‌های بعدی فعالیت بنادر را پایین آورد و تقاضا برای سوخت را کاهش داد.

اوج دوباره کرونا و محدودیت‌های رفت و آمد در پکن در تعطیلات سال نوی چینی تقاضای نفت در این کشور را 400 هزار بشکه در روز پایین آورد ولی تحلیلگران عقیده دارند این کاهش، اختلالی در روند بهبود مصرف سوخت ایجاد نمی‌کند.

چین سهمیه واردات نفت خام غیر دولتی را 20 درصد در سال جاری میلادی پس از آغاز به کار تأسیسات جدید پالایشگاهی در شرکت ژیجیانگ کمیکال و شنگهانگ کمیکال افزایش داده است.

 واردات گاز طبیعی چین هم در دو ماه اول  سال جدید میلادی 17.4 درصد بالا رفته و به 20.80 میلیون تن رسیده است. سرمای هوا تقاضا برای سوخت گرمایشی را در این کشور بالا برده است. واردات گاز طبیعی در همین دوره در 2019 برابر با 17.36 میلیون تن بود.

 صادرات محصولات نفتی پالایشی چین 1.9 درصد در ژانویه و فوریه نسبت به سال قبل افزایش یافته و به 10.96 میلیون تن رسیده است.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com