روسیه آماده صادرات گاز طبیعی مایع به پاکستان است

روسیه آماده صادرات گاز طبیعی مایع به پاکستان است

آترا اکسین؛ به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشا تودی، سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در شرایطی که پاکستان در آینده نزدیک با کمبود بیشتر گاز مواجه می‌شود، پیشنهاد عرضه گاز طبیعی مایع را به این کشور داده است.

 طی دیدار لاوروف با وزیر امور خارجه پاکستان در همین هفته، در مورد افزایش روابط دو جانبه بین روسیه و پاکستان در زمینه‌های انرژی و تجارت مذاکره شد. تجارت بین روسیه و پاکستان در سال گذشته میلادی به رکورد 790 میلیون دلار رسید که بیشتر نتیجه افزایش صادرات گندم روسیه به این کشور بود.

لاوروف در یک کنفرانس خبری مشترک گفت:«ما تمایل داریم این روند رو به رشد را ادامه دهیم و برای این کار باید روابط دو کشور در این زمینه متنوع‌تر شود». وی اضافه کرد ساخت خط لوله گاز «پاکستان استریم» که قبلاً از آن به عنوان پروژه شمال به جنوب یاد می‌شد، نقش مهمی در تعمیق روابط دو طرف دارد.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد:«شرکتهای گازپروم، رزنفت و نواتک تمایل به عرضه گاز طبیعی روسیه دارند. پیشنهادهای لازم ارائه شده است و ما منتظر پاسخ شرکای پاکستانی هستیم».

ساخت خط لوله 1100 کیلومتری پاکستان استریم اولین پروژه همکاری در زمینه انرژی بین دو کشور است. مسکو و اسلام آباد در 2015 قرارداد ساخت این خط لوله را امضا کردند که ظرفیت آن به سالانه 12.4 میلیارد متر مکعب گاز می‌رسد.طبق گفته لاوروف، تمام مسائل باقیمانده در آینده نزدیک حل خواهد شد و این پروژه بدون تاخیر راه‌اندازی می‌شود.

در حالی که روسیه قصد دارد ظرفیت تولید گاز طبیعی مایع خود را تا 2035 سه برابر کرده و صادرات خود را گسترش دهد، پاکستان یکی از تازه‌واردها به بازار گاز طبیعی مایع است و نیاز شدیدی به این سوخت دارد. پاکستان به خاطر تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند از ایران گاز وارد کند و قبلا مجبور شده یک قرارداد مشترک گاز با تهران را ترک کند.

پاکستان در حال حاضر بیشتر گاز طبیعی مورد نیاز خود را از قطر وارد می‌کند ولی به زودی به گاز بیشتری نیاز خواهد داشت. این کشور روزانه 1.5 میلیارد فوت مکعب کمبود گاز دارد. این رقم تا 2025 دو برابر شده و تا 2013 بیش از سه برابر خواهد شد.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com