ونزوئلا به ۵۸میلیارد دلار برای بازگرداندن سطح تولید نفت به ۱۹۹۸ نیاز دارد

ونزوئلا به ۵۸میلیارد دلار برای بازگرداندن سطح تولید نفت به ۱۹۹۸ نیاز دارد

آترا اکسین؛ به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، شرکت نفت دولتی ونزوئلا به 58 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای احیای تولید نفت خام تا سطح سال 1998 یعنی قبل از به قدرت رسیدن هوگوچاوز نیاز دارد. ونزوئلا در آن زمان 3.4 میلیون بشکه در روز تولید داشت.

طبق سندی با عنوان «فرصت‌های سرمایه‌گذاری» که در فوریه 2021 توسط بخش برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت نفت ونزوئلا منتشر شد، این کشور به‌دنبال جذب سرمایه جهت بهبود تأسیسات تولید نفت خود تحت مدل‌های تجاری جدید است.

اصلی‌ترین مدلی که شرکت نفت دولتی ونزوئلا در این صنعت مشخص کرده بود، استفاده از قراردادهای خدمات تولید است.

طبق این قراردادها، پیمانکاران 100 درصد تأمین مالی عملیات‌ها را در میادین نفتی به‌عهده می‌گیرند و به‌عوض بخشی از جریان پول نقد آزاد پروژه را دریافت می‌کنند و دولت ونزوئلا مالک کامل میادین نفتی و تأسیسات مرتبط با آنها باقی خواهد ماند.

این کشور بحران‌زده  در آمریکای جنوبی تنها 578 هزار بشکه در روز نفت خام در ماه مارس تولید کرد در حالی که هدف آن برای تولید در 2021، 1.28 میلیون بشکه در روز است.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، به‌دنبال بهبود رابطه با بخش خصوصی جهت جذب سرمایه‌گذاری برای بازسازی اقتصاد ویران‌شده کشورش است.

سه هدف اصلی صنعت نفت ونزوئلا طبق این سند عبارتند از: تثبیت و بهبود تولید نفت و گاز، بازگرداندن اطمینان، امنیت و کیفیت به عملیات‌ها و تأمین کامل سوخت برای بازار داخلی.

واشنگتن با هدف سرنگونی دولت مادورو شرکت نفت دولتی این کشور را تحریم کرده است و دولت ونزوئلا آمریکا را متهم به تلاش برای تحت کنترل گرفتن ذخایر نفتی این کشور می‌کند.

سخت‌تر شدن تحریم‌ها علیه ونزوئلا در 2019 در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، توانایی این کشور برای جذب سرمایه‌گذاری را به چالش کشید چون شرکای این کشور ترجیح می‌دادند با خطر قرار گرفتن در لیست سیاه آمریکا مواجه نشوند، به‌علاوه شرکت‌های نفت کشورهای حامی ونزوئلا مثل روسیه و چین هم از همکاری با شرکت نفت دولتی ونزوئلا سر باز زدند.

شرکت نفت ونزوئلا همچنین تخمین می‌زند 7.65 میلیارد دلار برای احیای خطوط لوله، پروژه‌های تزریق گاز به میادین نفتی و احیای ترمینال‌ها و پالایشگاه‌ها نیاز است.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com