عراق یک خط لوله گاز قدیمی را احیا می‌کند

عراق یک خط لوله گاز قدیمی را احیا می‌کند

آترا اکسین؛ به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، عراق قصد دارد 15 میلیارد دلار برای پروژه‌های جدید گازی خود هزینه کند تا وابستگی آن به واردات گاز یعنی یکی از بلندمدت‌ترین و بزرگترین مشکلات بغداد برطرف شود.

 بغداد خوش‌بین است با توسعه همزمان چندین پروژه بزرگ، تا 2024 و 2025 به خودکفایی در زمینه گاز برسد. این تصمیم بغداد شرکت های بزرگی مثل توتال فرانسه و سینوپک چین را هم در بر می‌گیرد. عراق همزمان با ادامه تولید داخلی گاز، اعلام کرده قصد دارد پروژه فراموش شده خط لوله خود را هم احیا کند.

 احسان عبدالجابر، وزیر نفت عراق ادعا کرده بود گاز سوریه در 29 آوریل طی قراردادی وارد عراق خواهد شد. بعد مشخص شد که منشا این گاز طبیعی سوریه نیست بلکه از مصر می آید. یک موضوع قابل توجه در مذاکرات بغداد و دمشق در مورد خط لوله گاز این است که نمایندگان مصر یا نمایندگان شرکت‌های تولیدکننده گاز در میادین مدیترانه در مصر در این گفتگوها حاضر نبودند. فائق آمدن بر چالش‌هایی که خط لوله گاز مصر-سوریه-عراق ایجاد می‌کند مستلزم یک استعداد دیپلماتیک استثنایی است چون بغداد را همزمان در مقابل تهران و واشنگتن قرار می‌دهد.

 عراق برای حل این مسئله وزیر انرژی خود را به تهران فرستاد تا تاکید کند کشورش خرید گاز و برق از ایران را ادامه می‌دهد و بدهی‌های خود به تهران را پرداخت می‌کند.

 اطمینان از ورود گاز مصر به عراق با چندین مانع مواجه هست. اول اینکه ایده احیای یک پروژه قدیمی به چیزی بیش از حمایت سیاسی نیاز دارد. دولت‌های مصر، اردن، سوریه و لبنان در 2004 توافق کردند بغداد را وارد شبکه خط لوله گاز عرب کنند با این تصور که عراق گاز خود را به اروپا صادر می‌کند. اما بخش سوریه این شبکه خط لوله حداقل به مدت یک دهه بدون استفاده مانده و مورد حمله‌های خرابکارانه قرار گرفته است و سوریه منابع مالی کافی برای تعمیر این خطوط لوله و ادامه آن تا مرز عراق را ندارد. نه مصر و نه عراق هیچ‌کدام نمی‌توانند میلیون‌ها دلار هزینه خطوط لوله‌ای را بدهند که ممکن است در هر زمانی مورد حمله داعش قرار بگیرد. با وجود دور از ذهن بودن خط لوله مصر-سوریه -عراق، احیای آن در برنامه‌های کوتاه مدت عراق قرار گرفته است.

 عراق تقاضای معافیت دوساله برای واردات گاز و برق از ایران را کرده است. اگرچه دولت آمریکا تا حالا با تمدید این معافیت‌ها موافقت کرده ولی هردو کشور از این روند تکراری خسته شده‌اند. بنابراین توسعه ایده وارد کردن گاز مصر، عراق را از برق ایران بی‌نیاز می‌کند.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com