خروج ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه از عراق در زمان حمله آمریکا

خروج ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه از عراق در زمان حمله آمریکا

آترا اکسین؛ به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سی ان ان، برهم صالح، رئیس جمهور عراق در روز یکشنبه گفت تخمین زده می‌شود 150 میلیارد دلار طی معاملات غیرقانونی از زمان حمله آمریکا در 2003، از کشور خارج شده باشد.

 وی در یک سخنرانی در تلویزیون عراق گفت:«از حدود هزار میلیارد دلاری که از سال 2003 تا حالا از فروش نفت به دست آمده، 150 میلیارد دلار به خارج از مرزها قاچاق شده است».

 این اظهارات به دنباله ارائه پیش‌نویس قانون «بازگرداندن منابع مالی غیرقانونی» به مجلس عراق بیان شد. طبق گفته صالح، هدف از وضع این قانون تقویت قدرت عراق برای بازگرداندن پول‌های دزدیده شده در معاملات غیر قانونی  و تحویل افراد مسئول این معاملات به قانون است.

 وی از قانونگذاران عراق خواست این قانون را به تصویب برسانند تا به مهار خروج منابع مالی از کشور که باعث شده مردم عراق سالها نتوانند از ثروت کشورشان استفاده کنند، کمک شود.

 صالح گفت این پول‌های دزدیده شده برای بهبود منابع مالی عراق کافیست و باز گرداندن این پول ها باید از طریق همکاری سایر دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی انجام شود.

 وی با تاکید بر اینکه خطر فساد مالی کمتر از تروریسم نیست، گفت مجمع عمومی سازمان ملل باید یک ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با فساد در کنار جنگ علیه داعش ایجاد کند.

وی گفت:«تروریسم زمانی نابود می‌شود که منابع مالی آنها که از طریق این پولهای فاسد به دست می‌آید قطع شود».

از 2019 هزاران نفر در عراق در اعتراض‌های خشونت‌آمیز علیه فساد دولت، بیکاری و کمبود خدمات عمومی از جمله برق و آب تمیز کشته شده‌اند چون این کشور به دنبال دهه‌ها تحریم و جنگ نتوانسته ثبات را برقرار کند.

/ پایان نوشتار

Tags:
,
webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com