کاهش ۳۱ درصدی درآمد ۵ شرکت نفت بزرگ دنیا در سال ۲۰۲۰

کاهش ۳۱ درصدی درآمد ۵ شرکت نفت بزرگ دنیا در سال ۲۰۲۰

آترا اکسین؛

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، 5 شرکت بزرگ نفت و گاز دنیا بیش از یک تریلیون دلار در 2020  درآمد داشتند ولی کل درآمد آنها 30 درصد کاهش یافته بود.

 کل درآمد شرکت‌های پتروچاینا و سینوپک چین، آرامکوی عربستان و شرکت‌های بین المللی بریتیش پترولیوم و اکسون موبیل در سال گذشته میلادی برابر با 1.14 تریلیون دلار بود ولی حدود 500 میلیارد دلار معادل 30.9 درصد نسبت به 2019 کاهش داشت. این شرکت‌ها 1.65 تریلیون دلار در 2019 درآمد داشتند.

 سقوط قیمت نفت و تقاضا در سال گذشته میلادی بزرگ‌ترین دلیل پایین آمدن فروش این شرکت‌ها و سایر شرکت‌های نفت و گاز دنیا بود.

 کاهش قیمت و تقاضای نفت در 2020 به درآمد تمام شرکت‌های نفتی یعنی هم شرکت‌های استخراج و تولید و هم شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی آسیب رساند. برخی مانند اکسون موبیل ضرر های تاریخی داشتند و مجبور شدند ارزش منابع خود را پایین بیاورد.

 تحقیقات آژانس خبری آناتولی در اوایل سال جاری میلادی نشان داد درآمد بزرگترین شرکت‌های نفتی دنیا از جمله آرامکوی عربستان و تولیدکنندگان برتر روسیه و همچنین شرکت‌های خدمات میادین نفتی، 35.4 درصد پایین آمده و به 1.3 تریلیون دلار رسیده است در حالی که در 2019 برابر با 2.2 تریلیون دلار بود.

 این آژانس بیانیه های مالی 14 شرکت بزرگ دنیا را بررسی کرده است. این شرکت‌ها عبارتند از: اکسون موبیل، چورون، کونوکو فیلیپس، هلیبرتون، اسچلامبرگر، بیکر هیوز، شل، بریتیش پترولیوم، توتال، انی، ایکویینر، لوک اویل، رزنفت و آرامکوی عربستان.

 بیشترین کاهش درآمد مربوط به شرکت شل با 48 درصد می‌شود. شرکت‌های بریتیش پترولیوم، آرامکو و اکسون هم بیش از 30 درصد کاهش درآمد در 2020 نسبت به 2019 داشتند.

 قیمت بالاتر نفت در سه‌ماهه‌ی اول سال جاری میلادی به بسیاری از این شرکت‌ها کمک کرد سوددهی خود را تقویت کنند.

/ پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com