چرا عراق قرارداد نفتی ۲ میلیارد دلاری با چین را لغو کرد؟

چرا عراق قرارداد نفتی ۲ میلیارد دلاری با چین را لغو کرد؟

آترا اکسین؛ به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، درست در زمانی که به نظر می‌رسید عراق در حال تبدیل شدن به یک کشور پیش رو در تولید نفت است، تصمیم گرفت علی رغم تمایل به تقویت روابط با چین، قرارداد 2 میلیارد دلاری عرضه نفت با شرکت نفت دولتی شنینهوای چین را لغو کند.

عراق قرارداد نفتی با شینهوا را متوقف کرده و به دنبال ادامه افزایش قیمت نفت قصد دارد نفت خام خود را به مشتریان دیگری بفروشد. طبق این قرارداد که در اوایل سال جاری میلادی بسته شده بود عراق می بایست 4 میلیارد بشکه در روز نفت به این شرکت چینی عرضه می‌کرد. مقصد این نفت فروخته شده به چین آزاد بود یعنی شرکت شینهوا می‌توانست آن را به سایر شرکت ها بفروشد.

 معاون رییس شرکت بازاریابی نفت عراق (سومو) در این باره می‌گوید:«در شرایط فعلی این قرارداد عملی نیست چون قیمت نفت بالا رفته و ما در شرایط بهتری قرار داریم و می‌توانیم بیشتر از نیاز بودجه عراق سود داشته باشیم».

 خبر توقف قرارداد با شرکت شینهوا به دنبال اطلاعیه‌های اخیر مبنی بر بیرون رفتن شرکت های بزرگ از عراق اعلام شد. بریتیش پترولیوم در اوایل همین ماه اعلام کرد قصد دارد فعالیت‌های خود در در میدان نفتی رمیله عراق را به یک شرکت دیگر واگذار کند.

 شرکت اکسون موبیل آمریکا هم اعلام کرد قصد خروج از میدان نفتی قرنه غرب1 را دارد. شرکت رویال داچ شل هم فعالیت های خود در میدان نفتی مجنون را در 2017 و قرنه غرب1 را در 2018 متوقف کرده بود.

 دلایل مختلفی برای خروج شرکت‌های بزرگ نفتی از عراق وجود دارد از جمله حرکت به سمت پروژه های کم کربن، ادامه فساد در صنعت نفت عراق و تسلط چین بر نفت این کشور.

 البته نباید از این نکته غافل شد که قیمت نفت عراق از ابتدای سال جاری میلادی رو به افزایش بوده و دولت این کشور هم قول افزایش سطح صادرات را داده است. نفت خام عراق در ماه مه 65.842 دلار در هر بشکه معامله می‌شد که 23.5 درصد نسبت به ژانویه افزایش داشت و حالا عراق انتظار دارد قیمت نفت آن به 80 دلار در هر بشکه برسد.

 صادرات نفت عراق در 2021 به عنوان سومین عرضه کننده بزرگ نفت به چین بعد از عربستان و روسیه و بزرگترین عرضه کننده نفت به هند افزایش یافته است.

 / پایان نوشتار

webmaster
atraoxinkaroon@gmail.com